Betegségek » artrózis

Mi az artrózis?

Az artrózis az izületi degeneráció egyik formája, melyben a szövetlebontás és az porcpusztulás játszik főszerepet. A porc párnaként szolgál a csontok között az ízületekben, hiányában a mozgás beszűkül és fájdalmassá válik. Az artrózis leggyakrabban a kéz, a láb, a gerinc, és a nagy teherviselő ízületek, mint például a csípő és a térd betegsége. Az artrózisnak általában nincs ismert oka, ezt nevezzük primer artrózisnak. Ha az ok ismert, akkor másodlagos artrózisról beszélünk.

Mi okozza az artrózist?

Az elsődleges artrózis többnyire az öregedés természetes következményeként alakul ki. Az öregedéssel a porc víztartalma növekszik, ezzel párhuzamosan csökken a fehérjetartalma – a porc degenerálódik. Ha a degeneráció elér egy bizonyos szintet, a porc felszíne elfajul, „lehámlik” majd apró alkotó hasadékok jelennek meg rajta. Súlyos artrózisban teljesen elpusztul, elvész a porc a csontok ízesülő végeiről. A kopott ízületek használata során irritálódnak a szövetek, ennek steril gyulladás lesz a következménye, ami ízületi fájdalommal és duzzanattal jár. Ha teljesen elpusztul az ízületi porc, akkor csont forog a csonton, ami a fájdalommal és az ízületi mobilitás korlátozásával jár. A gyulladás serkentheti az csont újdonképződést (sarkantyú, más néven osteophyta) ami a beteg ízület deformálódásához vezet.

A másodlagos artrózis olyan ízületi degeneratív betegség, amit egyéb betegség vagy állapot okoz. Gyakori okok az elhízás, az ismétlődő trauma vagy műtétek.  Veleszületett rendellenességek, köszvény, cukorbetegség és endokrin betegségek is lehetnek kiváltó okok. Az elhízás a mechanikai igénybevétel növelésével okoz artrózist. Tulajdonképpen az öregedés mellett az elhízás a legjelentősebb kockázati tényező a térd artrózis kialakulásában. A súlyemelők között is nagy igénybevétel, a nagy súlyok emelése miatt láthatunk fiatalabb életkorben kialakuló artrózist, a focisták, kézilabdázók esetében az ismétlődő trauma vezet a korai térdartrózishoz. Érdekes módon, a hosszútávfutók esetében nem számol be fokozott kockázatról az irodalom.

Mik az artrózis tünetei?

Az artrózis egy ízületi betegség. A leggyakoribb tünete a fájdalom az érintett ízület(ek) ismételt használata után. A fájdalom a használat után általában nagyobb és az után nehéz ismét elindulni ha az ízület megpihen. Ezt nevezzük indítási fájdalomnak. Lehet az ízület duzzadt, meleg és nyikoroghat is. A fájdalom mellett ízületi merevség is előfordulhat, ha hosszabb ideig nem használják (pl. ül ha egy színházban). Súlyos artrózisban, ha a porc teljesen elpusztult, a nyugalmi fájdalom is megjelenhet akár teljes mozgáskorlátozottsággal. A tünetek lehetnek időszakosak is. A teherviselő  ízületek (például a térd) érintettsége esetén alakulhat sántítás. A betegség  előrehaladásával a sántítás fokozódhat. Egyes betegeknél a tünetek nem reagálnak a gyógyszeres vagy egyéb konzervatív kezelésekre. A térdízület artrózisa a leggyakoribb oka a térdprotézis beültetéseknek.

Hogyan lehet kezelni az artrózist?

A súlycsökkentésen és a fokozott igénybevétel kerülésén kívül nincs valódi oki kezelése ennek a betegségnek, másképp a porcdegenerációt nem lehet megállítani.

Minden egyéb kezeléssel a tüneteket csökkentjük, miközben az ízületi funkciók javítására vagy fenntartására is törekszünk. Egyes betegeknél az artrózis nem okoz tüneteket vagy csak minimális fájdalommal jár. Ebben az esetben nem igényel kezelést.

Ha a fájdalom mérsékelt, akkor hatásos lehet a konzervatív kezelés, úgy mint a fizikai kímélet, gyógytorna, a táplálkozás szabályozása és a testsúlycsökkentés, a  fizioterápia, és gyógyászati segédeszközök használata. Különösen nagy, teherviselő ízületek estén mint a csípő vagy a térd még a szerény testsúlycsökkentés is segíthet csökkenteni az artrózis tüneteit. Ha az artrózis tünetei különösen súlyosak és nem reagálnak a konzervatív kezelésre, akkor műtéti lehet a megoldás. Az artroszkópia hasznos lehet, ha a porcpusztulás még nem végleges. Osteotomiának nevezzük az olyan ízületmegtartó beavatkozásokat, amelyek általában a végtag tengely  beállításával hivatott a további porcpusztulást megállítani. Egyes esetekben a súlyosan degenerált ízületeket leginkább kezelni az ízület elmerevítésével (arthrodesis) vagy cseréjével (protézis beültetés, arthroplasztika). Leggyakrabban csípő és a térdízületi protézis beültetéseket végzünk manapság az ortopédiai gyakorlatban. Ezek beavatkozások a panaszok drámai csökkenését eredményezhetik a funkció javításával.